Tilbud

Anselmann Ortega Spätlese

Original price was: 129,00 kr..Current price is: 72,00 kr..

57 på lager

Vi sender kl. 14 i dag
Vi sender kl. 14 i dag.
Fri fragt over 799kr. - Modtag i morgen!
Tilføj til favoritter
Tilføj til favoritter
Kategori:

Beskrivelse

SPAR 43 % PÅ TYSK KVALITETS SPÄTLESE

En elegant vin med en mild, blomsteragtig og frugtrig duft, der vækker minder om abrikos, figner og moden frugt. Fremstillet af sent høstede, fuldt modne druer, byder den på en fyldig og intens smag med lang eftersmag.

Den delikate restsødme balanceres smukt af en fin frugtsyre, mens vinens subtile krydrede karakter, typisk for druesorten, giver kompleksitet og harmoni. En vin, der forener sødme, friskhed og elegance på forførende vis.

Anselmann Ortega er en fuldmoden Spätlese – sent høstet af meget modne sunde druer, hvilket viser sig gennem en moden intensiv og lang vedvarende eftersmag. Det er en fremragende hvidvin i den søde ende med en brillant lysende gul farve, flot blomsterduft med diskret aroma af muskatnød og en meget blid smag.

Det delikate restsukkerindhold giver en raffineret fin sød smag, som er den rene nydelse for ganen. Yderst blid og frugtrigt syreindhold.

Egner sig fortrinligt til diverse desserter med frugter, men også bare til at nyde sammen med f.eks. tørrede frugter og nødder samt til selskabelige lejligheder.

Yderligere information

Land

Tyskland

Område

Pfalz

Type

Hvidvin

Druer

Ortega

Alkohol

9,5 %

Serveringstemperatur

8 – 10 grader

Opbevaringstemperatur

8 – 10 grader

Årgang

2018

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Anselmann Ortega Spätlese”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *