Tilbud

Cantaburros Reserva – Økologisk spansk rødvin (OPRYDNINGSUDSALG)

165,00 kr.

Canteburros Reserva er en spansk lækkerbisken af en rødvin. Der produceres kun 9500 flasker af denne økologiske rødvin om året.

5 på lager

Vi sender kl. 14 i dag
Vi sender kl. 14 i dag.
Fri fragt over 799kr. - Modtag i morgen!
Tilføj til favoritter
Tilføj til favoritter
Varenummer (SKU): 1083 Kategori:

Beskrivelse

Kvalitets Riserva fra Ribera Del Duero

4,0 på Vivino

Vinen er ekstra nedsat på grund af dens årgang, så der er kun begrænset parti

Cantaburros Reserva er en spansk lækkerbisken af en rødvin, der kommer fra en lille familieejet virksomhed der hedder Sat. San Pablo. Vingården er beliggende i hjertet af et af Spaniens bedste vindyrkningsområder; ”Ribera del Duero”, hvor vinmarkerne befinder sig mellem floderne Duero & Arandilla.

San Pablo var oprindelig en landbrugsvirksomhed, men siden slutningen af 80érne har deres primære fokus været lagt på fremstillingen af vin.

Cantaburros vinene produceres i overensstemmelse med de standarder, der kræves af D.O. (Donominacion de Origen Ribera del Duero), områdets instans for kvalitetskontrol.

Jordbundsforholdene i området er ideelle for vindyrkning, da det hovedsageligt er kalkstensbund med en PH værdi på over 7.

Vinen er dejlig rund og blød med en fyldig smag og økologisk dyrket.

Vinen lagrer 12 måneder på amerikanske og franske egetræsfade og raffineres derefter mindst 24 måneder på flaske.

Smagen er både udtryksfuld, lang og vedholdende med elegante tanniner.

Der produceres kun 9.500 flasker af denne Reserva hvert år.

Vivino

4,0

Yderligere information

Land

Spanien

Område

Ribera del Duero

Type

Rødvin

Druer

100% Tempranillo

Alkohol

13,5%

Serveringstemperatur

18 grader

Opbevaringstemperatur

8-12 grader

Årgang

2012

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Cantaburros Reserva – Økologisk spansk rødvin (OPRYDNINGSUDSALG)”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *