Beskrivelse
Elegance og god balance
Blend af 4 forskellige druer
Denne AOP Minervois Blanc er en af vores nyeste hvidvine i sortimentet. Den kommer fra det familieejet vinhus Canet som ligger i Minervois og de har 115 hektarer vinmarker.
druerne presses ved 6 grader i 24 timer for at udvinde så meget smag som muligt i det der kaldes en Pneumatisk presning som i bund og grund er en metode at presse druerne på hvor der bruges trykluft. Det er en populær og moderne metode som er yderst kontrollerbar og bruges især på højkvalitets vine hvor det handler om at bevare så meget aroma og smagsnuance som muligt.
Vinen lagre i ståltanke i 8 måneder og 3 uger på egetræsfade for at runde smagen af og gøre vinen en smule blødere.
Profil
Farven er lys gul og i næsen fornemmer man hurtigt aroma a citrus frugter (mest grape).
I smagen kan man nyde tropiske frugter som ananas. Smagen er frisk og elegant i begyndelsen med en blød og rund finish på grund af den korte tid på Egetræsfade. Alt i alt en vin i god balance.
Chateau Canet AOP Minervois Blanc er en vin der egner sig til grillet fiske retter, fjerkræ, kalvekød og skalddyr.
Vi anbefaler at drikke vinen indenfor de næste 2 år.
Grape varietals : 40% Roussanne, 30% Vermentino, 25%
Viognier and 5% Muscat.
Current vintage : 2022
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.