Beskrivelse
Denne italienske rødvin er velafbalanceret og Ripassoen er 2. vinen til Amaronen, lavet på druerne Corvina, Corvinone og Rondinella.
Corte Archi holder stadig sin gamle landlige lokale atmosfære intakt, blandt de frodige vinmarker i Valgatara, og de pragtfulde og gamle kældre med hvælvede lofter og og de flotte stenvægge Campagnola familien er 4 generationer og har arbejdet energisk med at følge med tiden og den teknisk kunnen og produktionskapacitet.
For at komme til “The Arches” skal du passere gennem to sten hvælvinger. Det er netop dem, som virksomheden har taget sit navn efter.
Fernando Campagnola, er den nuværende ejer af denne lille, men interessant kælder. Fernando Campagnola er indehaver af 8 hektar vinmarker, der alle ligger ved Valgatara med en højde over havet på 250 meter.
Man høster de absolut bedste druer manuelt i starten af oktober. Midt i oktober starter gæringen som ofte varer til midten af januar hvor vinen bli’r sammenført med druekvaset fra Amaronen – det er netop denne proces som har fået navnet Ripasso.
Derpå kommer vinen på Slovenske træfade for derefter at slutte af på stålfade i 14 måneder.
Det er en fantastisk velafbalanceret , blød vin med en dejlig behagelig lang eftersmag. Man er aldrig i tvivl om at den er nært beslægtet med Amaronen.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.